Před tím, než spustíte kampaň na sociálních sítích, PPC reklamy nebo jakoukoliv jinou kampaň na internetu, měli byste vědět, co konkrétně chcete získat, koho chcete oslovit a jak to měřit. Dále se zaměřte na přípravu vstupních stránek webu, tedy místa, kam budou lidé z kampaní přiváděni. Následující kroky vám pomohou s přípravou kampaní tak, abyste dosáhli lepších výsledků.
1. Stanovte si cíl
Nejdříve byste si měli položit otázku, čeho konkrétně chcete kampaní dosáhnout. Chcete zvýšit povědomí o své firmě, novém produktu, službě, získat objednávky, odběratele newsletterů, stáhnutí e-booku nebo máte jiný cíl? Od stanovení cíle se odvíjejí další kroky. Proto byste měli přesně vědět, co od kampaně očekáváte.
2. Definujte, koho chcete oslovit
S kým budete komunikovat? Tedy jaká je vaše cílová skupina? Cílové publikum potřebujete znát, abyste věděli, s kým, kde a jak chcete být v kontaktu. Jiným způsobem budete komunikovat s maminkou na mateřské a jinak s manažerem korporace.
Cílovou skupinu definujte podle společných údajů, které jsou pro vaše zákazníky charakteristické.
Mají to být například:
- pohlaví,
- věk,
- lokalita,
- životní styl,
- vzdělání,
- rodinný stav,
- příjmy,
- zaměstnání
- a další údaje, které mohou být vaší cílové skupině společné.
3. Připravte vstupní stránky
Vstupní stránky, nebo také dopadové stránky (anglicky landing pages), jsou, jak název napovídá, stránky, na které návštěvník vstupuje z vnějšího zdroje – například z PPC reklamy nebo reklamy na sociálních sítích. Po návštěvě vašeho webu je to první stránka, se kterou přijde návštěvník do kontaktu. Cílem vstupní stránky je přivést návštěvníka co nejjednodušším způsobem k požadovanému cíli.
Obsah (tedy nadpis, podnadpisy, texty, obrázky a videa) na vstupní stránce by měl být připraven s ohledem na účel kampaně a cílovou skupinu. Návštěvníky tedy odkazujte na nejvhodnější stránku svého webu nebo pro účel kampaně vytvořte novou stránku, která nebude dostupná z navigace (menu). V některých případech je vhodné, aby na vstupní stránce nebyla umístěna navigace, patička a další potenciálně rušivé prvky, které mohou odvádět pozornost od splnění cíle.
4. Měřte
Ujistěte se, že na vašich vstupních stránkách nechybí měřicí kód Google Analytics, mějte nastavené i vhodné cíle, abyste mohli měřit úspěšnost kampaně, případně porovnávat jednotlivé verze vstupních stránek.
V případě, že používáte remarketing Google Ads, Sklik, Facebook nebo jinou reklamní síť, nezapomeňte ani na tyto kódy a vytvoření publik z návštěvníkům konkrétních vstupních stránek.
Pro vyhodnocování úspěšnosti obsahu a odhalení jiných nedostatků vám pomohou nástroje jako Smartlook nebo Hotjar, kde můžete sledovat chování návštěvníků webu.